Estimoto wykorzystuje pliki cookie do optymalnego prezentowania strony internetowej. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności
BLOG

Kupno motocykla z Niemiec - na to warto zwrócić uwagę

07 Wrzesien 2023
Kupno motocykla

Kupno motocykla z Niemiec - na to warto zwrócić uwagę

Zakup używanego motocykla na niemieckim rynku może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób poszukujących wysokiej jakości pojazdu w niższej cenie niż nowy. Niemiecki rynek, obok włoskiego, francuskiego i angielskiego, jest jednym z największych rynków motocyklowych w Europie. Co więcej, motocykle z Niemiec są znane z dobrego stanu wizualnego i technicznego. W przeciwieństwie do motocykli z Włoch czy Francji, które często są używane do codziennej jazdy, w Niemczech motocykle są bardziej postrzegane jako dobro luksusowe. W Anglii natomiast klimat sprzyja korozji, więc nawet młodsze pojazdy mogą być skorodowane. W tym artykule przedstawiamy, jakie są możliwości, na co warto zwrócić uwagę i jakie mogą być problemy związane z zakupem motocykla w Niemczech.

Dlaczego warto kupować motocykle na niemieckim rynku?

Niemiecki rynek oferuje szeroki wybór motocykli, zarówno nowych, jak i używanych, w różnych cenach i konfiguracjach. Niemcy są bogatym krajem, gdzie wiele osób ma zadbane i utrzymane w doskonałym stanie technicznym motocykle. Średni niemiecki posiadacz dwukołowego pojazdu ma między 35 a 60 lat i jest znany z dbałości o swoje dobra. Oznacza to, że motocykle są regularnie serwisowane, często garażowane i przechowywane w odpowiednich warunkach. Niemieckie instytucje do badań okresowych, takie jak TÜV (Technischer Überwachungsverein) czy GÜS (Gesellschaft für Überwachungs- und Zertifizierungssysteme), pilnują, aby motocykle były bezpieczne i nie przerobione w niedozwolony sposób. Dodatki montowane na motocyklach mają odpowiednie homologacje, co również jest atutem niemieckiego rynku. Na niemieckim rynku bez problemu można kupić 15-letni motocykl, który będzie wyglądał jak nowy. Jeśli pojazd będzie mocno wyeksploatowany, cena będzie adekwatna do stanu technicznego i wizualnego pojazdu.

Gdzie szukać używanych motocykli w Niemczech?

Najbardziej znane i popularne platformy, na których można znaleźć używane motocykle na niemieckim rynku, to Mobile, Kleinanzeigen (dawniej eBay Kleinanzeigen) i MotoScout24. Dla dealerów istnieją również wyspecjalizowane platformy do skupu, takie jak Estimoto. Reszta źródeł, takich jak inne serwisy ogłoszeniowe czy portale aukcyjne, jest raczej niszowa i nie oferuje tak szerokiego wyboru pojazdów. Można również poszukiwać ofert w grupach na Facebooku, forach internetowych czy lokalnych grupach motocyklowych, ale te kanały obejmują zazwyczaj mniejszą część rynku.

Jak kupić tanie motocykle z Niemiec?

Szukając taniego motocykla na niemieckim rynku, warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na poszukiwania i zastosować kilka strategii, które mogą zwiększyć szansę na znalezienie interesującej oferty w atrakcyjnej cenie. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w znalezieniu taniego motocykla z Niemiec:

 • Odświeżaj ogłoszenia: Regularnie przeglądaj ogłoszenia na popularnych platformach, takich jak Mobile.de, Kleinanzeigen czy MotoScout24. Często odświeżaj strony z ogłoszeniami, aby zobaczyć najnowsze oferty. Wiele tanich motocykli sprzedaje się bardzo szybko, dlatego warto być na bieżąco.
 • Ustaw powiadomienia mailowe: Ustaw powiadomienia na platformach sprzedażowych, które informują Cię o nowych ogłoszeniach spełniających Twoje kryteria. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi ofertami i zwiększysz szansę na znalezienie taniego motocykla.
 • Zwracaj uwagę na okres zakupu: Wybierz odpowiedni okres do poszukiwań. Listopad, grudzień, styczeń oraz lipiec i sierpień to miesiące, kiedy na rynku jest mniej kupujących, co może zwiększyć Twoje szanse na znalezienie taniego motocykla. Jednak pamiętaj, że w tych okresach pojawia się również mniej nowych ogłoszeń.
 • Szukaj w odpowiednich dniach tygodnia: Dużo nowych ogłoszeń pojawia się w niedzielę po południu i na początku tygodnia. W piątki i soboty jest ich zazwyczaj mniej. Planuj swoje poszukiwania z uwzględnieniem tych tendencji, aby zwiększyć szansę na znalezienie taniego motocykla.
 • Zaproponuj niższą cenę: Jeśli znajdziesz interesujący Cię motocykl, który jest w sprzedaży już od pewnego czasu, spróbuj zaproponować sprzedającemu niższą cenę. Chociaż Niemcy są mniej skłonni do negocjacji niż Polacy, w przypadku długotrwałej sprzedaży sprzedający może być bardziej otwarty na ustępstwa cenowe.
 • Skupiaj się na starych ogłoszeniach: Warto czasem napisać do sprzedającego, który ma aktywne ogłoszenie od dłuższego czasu, nawet jeśli pojazd jest cenowo nieatrakcyjny. Możliwe, że sprzedający zgodzi się na niższą cenę, jeśli nie może sprzedać motocykla od dawna.

Pamiętaj, że znalezienie taniego motocykla z Niemiec może wymagać czasu i cierpliwości. Jednak jeśli poświęcisz odpowiednią ilość czasu na poszukiwania i będziesz śledzić rynek z uwagą, możesz znaleźć interesującą ofertę w atrakcyjnej cenie.

Jakie są ważne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem?

Przed zakupem motocykla warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zapewnią legalność i pewność transakcji:

 • Dokumenty pojazdu: Warto sprawdzić, czy sprzedający posiada Zulassungsbescheinigung Teil I i Teil II (dawniej Brief i mały Schein). Jednak te dokumenty nie zawsze potwierdzają prawo własności pojazdu. Może się zdarzyć, że osoba wpisana w tych dokumentach nie jest prawnym właścicielem pojazdu. Dlatego warto upewnić się, że osoba sprzedająca pojazd ma prawo do jego zbycia.
 • Umowa kupna-sprzedaży: W umowie powinny znaleźć się takie dane, jak nazwiska i adresy obu stron transakcji, numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN, data transakcji, cena oraz podpisy obu stron. Jako polski obywatel kupujący motocykl w Niemczech, jesteś chroniony takim samym prawem jak niemiecki obywatel. Nie pozwól na wpisywanie sformułowań takich jak "Verkauf als Bastlerfahrzeug", "gekauft wie gesehen" (sprzedane jako pojazd dla majsterkowiczów, kupione w stanie, w jakim zostało zobaczone) czy podobnych. Takie sformułowania mogą być próbą uniknięcia odpowiedzialności sprzedającego za ewentualne wady ukryte.
 • Ujawnianie wad: Sprzedający ma obowiązek poinformować kupującego o wszystkich wadach pojazdu, które wykraczają poza normalne ślady eksploatacji. Jeśli sprzedający tego nie zrobi, może być odpowiedzialny za ukryte wady, nawet jeśli w umowie znajdą się sformułowania typu "Ausschluss der Sachmängelhaftung" (wyłączenie odpowiedzialności za wady rzeczowe) czy "Verkauf unter Ausschluss der Gewährleistung" (sprzedaż bez gwarancji). Te klauzule mogą być nieskuteczne w przypadku, gdy sprzedający nie ujawni wad, które są znane lub powinny być mu znane.

Rezerwacja i wpłata zaliczki

Rezerwacja i zakup motocykla, który jest cenowo atrakcyjny, często bywa problematyczna, zwłaszcza jeśli sprzedający otrzymuje wiele zapytań od potencjalnych nabywców. Istnieje ryzyko, że ktoś zaoferuje więcej pieniędzy i będzie mógł podjechać po motocykl szybciej, zwłaszcza jeśli mieszka w pobliżu. Oto kilka porad, które mogą pomóc w zabezpieczeniu transakcji:

 • Pisemne potwierdzenie rezerwacji: Staraj się uzyskać od sprzedającego pisemne potwierdzenie rezerwacji, na przykład za pomocą e-maila. Warto szybko po rezerwacji poinformować sprzedawcę o organizacji odbioru pojazdu, co da mu sygnał, że ponosisz już pewne koszty i jesteś poważnie zainteresowany zakupem. W tym celu warto przygotować gramatycznie poprawne i profesjonalne wiadomości.
 • Umowa na odległość: Możliwą opcją jest podpisanie umowy na odległość, ale przeciętny niemiecki sprzedający nie będzie chętny do takiego rozwiązania.
 • Zaliczka: Możesz zaproponować wpłatę małej zaliczki na poczet zakupu motocykla. Pamiętaj jednak, żeby przelewać zaliczki o niewielkich kwotach tylko na niemieckie konta bankowe. Na platformach takich jak Mobile.de, Kleinanzeigen i innych jest wiele oszustów, których ogłoszenia często są bardzo atrakcyjne i mogą budzić podejrzenia. Często jedyną możliwością kontaktu jest e-mail, bez podawania niemieckiego numeru telefonu.
 • Potwierdzenie stanu i ważnych parametrów motocykla: Staraj się uzyskać od sprzedającego pisemne potwierdzenie stanu i ważnych parametrów motocykla, na przykład czy motocykl posiada oryginalny lakier czy opony nie mają 10 lat. Możesz to zrobić za pomocą e-maila, WhatsAppa lub innego komunikatora.
 • Przykładowa umowa: Jeśli szukasz przykładowej umowy kupna-sprzedaży motocykla, możesz znaleźć ją tutaj: Umowa
niemieckie dokumenty do rejetracji motocykla w Polsce
Zulassungsbescheinigung część I i II oraz umowa to niezbędne minimum do rejestracji w Polsce

Kiedy już znajdziesz interesujący Cię motocykl, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak jego wiek, przebieg, historia serwisowa oraz stan techniczny i wizualny. Ważne jest również, aby uzyskać pisemne potwierdzenie ważnych informacji od sprzedającego.

Dokumenty takie jak Zulassungsbescheinigung Teil I i Teil II, umowa kupna-sprzedaży, dowód wyrejestrowania pojazdu oraz dokumenty badań technicznych są niezbędne do rejestracji motocykla w Polsce. Pamiętaj, że posiadanie Zulassungsbescheinigung Teil I i Teil II nie potwierdza prawa własności, więc warto upewnić się, że sprzedający jest prawowitym właścicielem motocykla.

Rezerwacja i zakup motocykla może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli pojazd jest cenowo atrakcyjny. Możesz próbować zarezerwować motocykl, uzyskać pisemne potwierdzenie rezerwacji od sprzedającego i szybko poinformować go o organizacji odbioru. Możliwe jest też podpisanie umowy na odległość lub wpłata małej zaliczki.

Pamiętaj, że kupując jako polski obywatel, chroni Cię takie samo prawo jak niemieckiego nabywcę. Sprzedający ma obowiązek poinformować o wszystkich wadach, które wykraczają poza normalne ślady eksploatacji.Zakup używanego motocykla w Niemczech może być korzystną opcją, ale wymaga ostrożności i dokładnego sprawdzenia wszystkich aspektów transakcji. Jeżeli poszukujesz wygodnej i bezpiecznej formy zakupu motocykla od prywatnego właściciela, warto skorzystać z usług Estimoto, platformy, która oferuje wsparcie na każdym etapie transakcji. Estimoto jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby handlować motocyklami. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://estigroup.pl

Pamiętaj, że należy zachować ostrożność podczas zakupu używanego motocykla za granicą i upewnić się, że wszystkie dokumenty są w porządku. To może pomóc uniknąć problemów w przyszłości. Kupno używanego motocykla w Niemczech może być atrakcyjną opcją, ze względu na duży wybór oraz zazwyczaj dobrą jakość i stan techniczny pojazdów. Niemiecki rynek motocyklowy jest jednym z największych w Europie, a motocykle są tam traktowane bardziej jako dobro luksusowe niż codzienny środek transportu. Przed zakupem motocykla warto dokładnie przejrzeć ogłoszenia na takich platformach jak Mobile.de, Kleinanzeigen czy MotoScout24, a także w grupach na Facebooku i innych forach internetowych. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność i unikać oszustów, którzy często publikują atrakcyjne oferty bez podawania numeru telefonu.

Udostępnij